Fakty i mity związane z budową stropu

Artykuł przeczytasz w 3 min
Budowa stropu

Strop to pozioma przegroda między kondygnacjami, które składają się z konstrukcji nośnej, podłogi i sufitu. Jego podstawowym zadaniem jest przenoszenie na ściany nośne i inne podpory obciążeń własnych i użytkowych, szczelne oddzielenie pomieszczeń znajdujących się na niższych i wyższych kondygnacjach, a także usztywnienie poziome konstrukcji budynku i zwiększenie jego sztywności przestrzennej. Pomimo dużej dostępności wiedzy na temat technologii budowy sufitów, wciąż możemy spotkać się ze sprzecznymi informacjami ich temat. Przekonajmy się zatem, które z nich są prawdziwe, a które wręcz przeciwnie. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze fakty i mity dotyczące budowy stropu.

Strop Ackermana jest odporny na klawiszowanie i nie ma potrzeby stosowania żeber rozdzielczych

Mit. Konstrukcja stropu Ackermana  jest taka sama, jak stropu gęstożebrowego i działają na niego takie same siły, które, w przypadku stropu o rozpiętości przekraczającej 4 m, mogą powodować jego uginanie. Uginanie sprawia, że żebra nie pracują równomiernie, a to z kolei prowadzi do pojawienia się rys i pęknięć. Stropy Ackermana, w przeciwieństwie do innych stropów gęstożebrowych budowanych z gotowych belek (np. Teriva), od początku do końca są zbrojone i wylewane na budowie. Nie eliminuje to jednak opisanego powyżej zjawiska klawiszowania, dlatego konieczne jest dodatkowe zastosowanie żeber rozdzielczych.

Stropy monolityczno-prefabrykowane Filigran wymagają w niektórych sytuacjach podpór mo

Fakt. Jeżeli głębokość oparcia stropu na murze lub innej podporze wynosi mniej niż 40 mm, wówczas należy zastosować podpory montażowe. Po stwardnieniu betonu, strop połączony z wieńcem stanowi monolit i punkt oparcia zwiększa się o grubość wieńca.

Prefabrykowane płyty kanałowe nie nadają się do budowy stropu w domach jednorodzinnych.

Mit. Prefabrykowane płyty kanałowe jak najbardziej nadają się do budowy stropu w domach jednorodzinnych. Co więcej, nawet przyspieszają proces budowy, ponieważ zaraz po ich ułożeniu strop gotowy jest do użytku.  Jedynymi przeszkodami do ich zastosowania może być trudny, miękki teren budowy, który nie pozwala na wjechanie na niego ciężkim sprzętem, jakim jest dźwig oraz ograniczona dostępność tego towaru na naszym rynku.

Beton, który wpływa do kanałów płyt żelbetowych i do pustych przestrzeni pustaków stropu gęstożebrowego osłabia jego konstrukcję.

Fakt. Zadaniem stropu jest nie tylko przenoszenie obciążenia użytkowego, czyli ciężaru osób przebywających w domu, znajdujących się w nim mebli i sprzętów, ale też ciężaru stałego, czyli nacisku ściany działowej oraz tego, który wynika z jego ciężaru własnego. Zatem "dodatkowy" beton zwiększający ciężar własny stropu, zmniejsza jego dopuszczalne obciążenie użytkowe, a tym samym prowadzi do faktycznego osłabienia stropu.

Ścianę pod stropem trzeba podmurować cegłą ceramiczną.

Mit. Przeświadczenie to pochodzi z czasów, kiedy to do budowy stropów stosowano rozstawione belki stalowe i wywierany był na nie duży nacisk punktowy. Obecnie do budowy stropów wykorzystuje się gęsto rozstawione belki żelbetowe lub stropy płytowe i monolityczne, które zminimalizowały problem nacisku punktowego. Stropy gęstożebrowe do czasu stwardnienia betonu opierają się na ryglach poziomujących, a po wylaniu i stwardnieniu betonu, strop razem z wieńcem tworzą monolityczną konstrukcję i obciążenia rozkładają się równomiernie na całą powierzchnię oparcia. Tylko dla nielicznych materiałów murowych o niskiej o gęstości, jak np. beton komórkowy czy ceramika poryzowana, producenci stropów zalecają zastosowanie dwucentymetrowej warstwy mocnej zaprawy murarskiej.

Ugięcie stropu żelbetowego do 30mm nie jest błędem wykonawczym.

Fakt. Zgodnie z normą definiującą podstawowe zasady projektowania konstrukcji betonowych (PN-EN 1992-1-1:2008) dopuszczalne ugięcie stropu żelbetowego może wynosić do 30 mm.

Po wybudowaniu stropu można dowolnie zmieniać na nim usytuowanie ściany działowej.

Mit. Strop posiada wzmocnienia w miejscach planowanej ściany działowej, które stanowią dodatkowe belki w stropie gęstożebrowym lub dodatkowe zbrojenie w stropie monolitycznym. Przesunięcie ściany w miejsce, gdzie nie ma wzmocnienia, może doprowadzić do klawiszowania i popękania stropu, a w najgorszej sytuacji nawet do zawalenia całej konstrukcji budynku. To samo tyczy się także zmiany usytuowania kominka czy wanny o dużej pojemności.

Jak widać, mimo ogólnego dostępu do informacji na temat budowy stropów, wciąż jeszcze powielane są na ich temat liczne mity, dlatego każdą informację najlepiej zweryfikować poprzez rozmowę ze specjalistami w danej dziedzinie. Gdzie szukać jednak ów specjalistów? Zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki, za pośrednictwem której znajdziesz najbardziej polecane ekipy budowlane i hurtownie w Twojej okolicy!


Twoja wersja przeglądarki nie jest dalej wspierana :(

Technologia idzie do przodu. Pamiętaj, że aktualizacja przeglądarki jest niezbędna do bezpiecznego korzystania z Internetu. By zapewnić Ci najlepsze wrażenia z użytkowania z serwisu budio.pl, zalecamy pobranie jednej z poniższych przeglądarek.