Malowanie ścian – na jakie koszty powinniśmy się przygotować?

Artykuł przeczytasz w 6 min
Malowanie ścian

Remont – słowo, które w jednych wzbudza ekscytację, innych przyprawia o bolesny zawrót głowy na samą myśl o działaniach, jakie są z nim związane. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, na pewno zgodzisz się, że remont domu lub mieszkania, powinien odbywać się zgodnie z ustalonym planem, również tym finansowym. Samo malowanie ścian nie jest skomplikowanym przedsięwzięciem i wbrew pozorom, przy odpowiednim zabezpieczeniu pomieszczenia, jest jedną z najmniej brudzących czynności podczas remontu. A jak wygląda to finansowo? W przypadku malowania ocenić należy przede wszystkim stan powierzchni ścian, bowiem to od niego w głównej mierze zależy, na jak duży nakład finansowy musimy się przygotować. Co istotne, wybierając farbę, narzędzia i inne produkty do malowania, powinniśmy kierować się przede wszystkim wysoką jakością, ponieważ to od nich zależeć będzie efekt końcowy. W poniższym artykule wskazujemy czynniki, które wpływają na wysokość kosztów malowania oraz podajemy przybliżone koszty poszczególnych etapów prac, dzięki czemu będziesz w stanie oszacować, na jakiego rzędu wydatek musisz być przygotowany.

Przygotowanie pomieszczenia do malowania

Przed przystąpieniem do prac malarskich, powinniśmy usunąć z pomieszczenia wszystkie niepotrzebne na ten moment przedmioty. Pozostałe rzeczy, których np. ze względu na gabaryty nie jesteśmy w stanie wynieść z pomieszczenia, najlepiej przesunąć na środek pokoju i szczelnie okryć folią malarską. Dzięki temu np. meble nie będą ograniczały nam dostępu do malowanych powierzchni. Jeżeli chodzi o ceny opakowania folii (o wymiarach 4 x 5 m), to są one zróżnicowane w zależności od jej grubości:

  • cienka folia o grubości od 5 do 7µ to koszt rzędu 3 – 6 zł,
  • folia średniej grubości od 10 do 15µ - wynosi od 8 do 15 zł,
  • folia o grubości od 30 do 40µ - za ten wybór zapłacimy od 18 do 30 zł.

Jeżeli zależy nam na naprawdę szczelnym zabezpieczeniu okien, radzimy zaopatrzyć się w specjalną folię samoprzylepną, której cena za m2 wynosi od 1.10 do 2 zł.

Przygotowanie powierzchni ścian pod malowanie

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, to właśnie stan powierzchni ścian ma decydujący wpływ na wysokość kosztów malowania. Jeśli ściany są świeżo postawione, to przed malowaniem, wymagają jedynie nałożenia gruntu. Koszt 5-litrowego opakowania środka gruntującego waha się od 16 do 25 zł, a to, jak dużo będziemy go potrzebować, jest zależne od chłonności tynku. Zwykle zużycie przy jednokrotnym malowaniu wynosi od 0,15 do 0,20 l/m2, zatem na materiał na zagruntowanie 1m2 ściany przeznaczymy ok. 1 zł. W przypadku starych ścian, których powierzchnie są popękane lub mają inne widoczne uszkodzenia, konieczne będzie wyrównanie wszelkich ubytków gipsem lub gładzią szpachlową. Za worek gipsu o wadze 2 kg zapłacimy średnio 5 – 8 zł, za 25 kg gipsowej gładzi szpachlowej od 24 do 32 zł, a oszacowanie ilości materiałów i kosztów na 1m2 jest zależne od wielkości ubytków. Jeżeli w planach mamy zmianę koloru farby z ciemnego na jasny, potrzebna nam będzie farba podkładowa, której koszt waha się w granicach od 45 do 65 zł za 10 litrów, a jej wydajność to około 9 – 10 l/m2.

Malowanie ścian

Ceny farb uzależnione są od właściwości i intensywności barwy. Wybierając farbę, należy pamiętać, aby jej rodzaj dopasowany był do warunków panujących w danym pomieszczeniu, czyli np. do łazienek i kuchni najlepiej zastosować tę odporną na wilgoć, z kolei do pokoju dziecięcego czy korytarza wytrzymałą na trudne zabrudzenia, ścieranie i zmywanie wodą z dodatkiem detergentów. Farby, mimo iż są tego samego rodzaju (np. akrylowe, lateksowe, ceramiczne itd.), dostarczane przez różnych producentów, mogą mieć odmienne właściwości, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zapoznać się z ich specyfikacją zamieszczoną na opakowaniu. Jeśli chodzi o koszty, to dla przykładu:

Decydując się na konkretną farbę, warto pamiętać o tym, że każda z nich z reguły wymaga co najmniej dwukrotnego krycia powierzchni, żeby efekt był zadowalający. Powyżej podane zostały średnie ceny farby białej. W przypadku farb barwionych cena zależna jest od intensywności koloru i rodzaju pigmentu.

Koszty narzędzi i akcesoriów do malowania pomieszczeń

Dobrej jakości taśmy i ergonomiczne narzędzia malarskie nie tylko przyspieszają pracę i zmniejszają zużycie farby, ale przede wszystkim pozwalają uzyskać oczekiwany efekt końcowy - piękne, równomiernie pomalowane powierzchnie ścian i sufitów. Warto wiedzieć, że już na etapie przygotowania powierzchni pod malowanie potrzebny może okazać się młotek, skrobak, szpachelka, pojemnik lub wiadro na gips, opalarka, która pomoże nam usunąć starą farbę, pędzel do nakładania gruntu, papier ścierny czy siatka do szlifowania i szpachelka do nakładania gładzi. Jeżeli narzędzi tego typu nie mamy na wyposażeniu domu, musimy mieć na uwadze, że prawdopodobnie większość z nich będziemy musieli kupić. Wałki malarskie należy dobrać odpowiednio do rodzaju farby i struktury malowanej powierzchni. Najlepiej zaopatrzyć się w jeden szeroki, który posłuży nam do malowania większych powierzchni ścian i jeden wąski, który przyda się do robienia odcięć między sufitem a ścianą, czy malowania kątów.

Malowanie wyższych punktów oraz sufitów znacznie ułatwi drążek teleskopowy, a pędzle będą niezastąpione w przypadku trudno dostępnych miejsc – np. za kaloryferem i rurami. Do odcinania kolorów na ścianie potrzebujemy dobrej taśmy malarskiej, czyli takiej, która dobrze przylega do ściany, przez co nie wpuszcza pod siebie farby i nie odkleja się po kontakcie z wałkiem – dzięki temu możemy być pewni, że zrobione przez nas odcięcia będą perfekcyjne. Poza tym niezbędne będą też kuwety lub kratki malarskie, a do ostatecznego wykończenia pomalowanej już powierzchni przyda nam się pistolet do silikonu, przy pomocy którego uszczelnimy wszystkie nieestetyczne szczeliny – np. przy listwach.

Koszty wykonania - przygotowanie powierzchni ścian i malowanie

Malowanie nie jest czynnością nadmiernie skomplikowaną, ale przy braku doświadczenia nietrudno o popełnienie niekiedy opłakanych w skutkach błędów. Jeżeli nie czujemy się na siłach i chcemy oszczędzić sobie czasu i nerwów, warto rozważyć powierzenie tego zadania fachowcom. Jak wygląda to cenowo? Otóż koszty robocizny są uzależnione od wysokości, kształtu pomieszczenia, stanu ścian, zakresu robót. Abyśmy jednak mogli w ogóle rozważyć zatrudnienie fachowca i zlecenie malowania, musimy poznać przybliżone koszty. Poniżej zamieszczone są orientacyjne, uśrednione koszty prac za m2.

Nazwa usługiCena usługi
Mycie sufitów i ścian4 do 5.50 zł
Naprawa ścian i sufitówwycena indywidualna, w zależności od stanu powierzchni
Gruntowanie ścian i sufitów2.80 do 3.50 zł
Malowanie farbą gruntującą3.20 do 4.30 zł
Malowanie ścian i sufitów do wysokości 3 m9 do 12 zł
Malowanie ścian i sufitów powyżej 3m13 do 18 zł
Zrywanie tapet12 do 16 zł
Usuwanie starych powłok malarskich4.50 do 12 zł

Należy pamiętać, iż podane ceny są cenami orientacyjnymi i mogą różnić się w zależności od indywidualnych cenników firm i regionu.

Bez wątpienia malowanie to dobry sposób na wykończenie lub odświeżenie powierzchni ścian. Choć niestety nie ma nic za darmo i wiąże się to z kosztami, to w porównaniu z innymi pracami remontowo-budowlanymi koszty te nie są wygórowane. Samo malowanie również nie jest skomplikowane i jeżeli tylko dysponujemy wolnym czasem oraz dobrymi chęciami, jesteśmy w stanie sprostać temu zadaniu samodzielnie, a tym samym zaoszczędzić na robociźnie. Jeżeli z kolei z różnych powodów nie chcemy się tego podejmować, wówczas najlepiej zlecić to profesjonalnej firmie. W naszej wyszukiwarce znajdziesz szereg godnych polecenia firm w Twojej okolicy, a także doskonale zaopatrzone hurtownie budowlane, w których nie tylko zakupisz wysokiej jakości farby i materiały malarskie, ale w razie potrzeby, uzyskasz fachową pomoc przy ich wyborze.

Ceny zawarte w artykule są orientacyjnymi cenami brutto, które bazują na deklarowanych zużyciach produktów oraz na średnich cenach rynkowych, na dzień 01.03.2021. Ceny mogą różnić się w zależności od regionu.

Twoja wersja przeglądarki nie jest dalej wspierana :(

Technologia idzie do przodu. Pamiętaj, że aktualizacja przeglądarki jest niezbędna do bezpiecznego korzystania z Internetu. By zapewnić Ci najlepsze wrażenia z użytkowania z serwisu budio.pl, zalecamy pobranie jednej z poniższych przeglądarek.