Jak pomalować pokój? Zrób to sam w 5 krokach

Artykuł przeczytasz w 2 min
Malowanie ścian

Każdy pokój w naszym domu, czy też mieszkaniu zasługuje na regularne odświeżanie wyglądu. Najprościej zrobić to przy pomocy zmiany koloru ścian na coś bardziej radosnego i świeżego. Samo malowanie ścian nie jest zadaniem trudnym i nie ma konieczności wynajmowania profesjonalnej ekipy budowlanej - z powodzeniem można to zrobić samodzielnie. Zapoznaj się z krótkim poradnikiem, który w pięciu krokach wyjaśni Ci, jak samemu pomalować pokój. Następnie kup farby i bierz się do pracy!

Krok pierwszy - przygotowanie pomieszczenia

Zanim przejdziesz do malowania pokoju musisz odpowiednio przygotować pomieszczenie do pracy. Polega to przede wszystkim na zabezpieczeniu mebli i znajdujących się tam elementów wystroju przed zabrudzeniem od farby. Pomoże w tym specjalna folia ochronna, którą należy przykryć meble, a następnie zebrać je wszystkie w środkowej części pomieszczenia. Dobrze jest również zabezpieczyć listwy, parapety oraz podłogę, ponieważ czyszczenie tych miejsc z resztek farby jest bardzo uciążliwe - do tego zadania dobrze sprawdzi się folia ochronna oraz taśmy malarskie.

Krok drugi - wyrównanie powierzchni

Po zabezpieczeniu pokoju należy przystąpić do gruntowania, a następnie wyrównania powierzchni ścian przed ich malowaniem. Jeśli na ścianie pokoju, którą chcemy pokryć farbą znajdują się ubytki lub jest ona pełna pęknięć należy wyrównać jej powierzchnię przy pomocy gipsu szpachlowego i gładzi. Powierzchnia ściany będzie wówczas chłonna i wzmocniona - ułatwi to malowanie, ponieważ ściana będzie bardziej przyczepna.

Krok trzeci - czyszczenie powierzchni

Ściany pokoju, które przeznaczone są do malowania należy oczyścić z zabrudzeń. Pomoże w tym papier ścierny, z pomocą którego usuniemy zabrudzenia, pęcherzyki powietrza i nierówności. Na tym etapie warto również pozbyć się kurzu i pyłów znajdującego się na powierzchni ściany. Ich obecność utrudnia malowanie, a farba położna na zabrudzoną ścianę gorzej przywiera.

Krok czwarty - gruntowanie ścian

Ostatnim etapem przed malowaniem pokoju jest wykonanie gruntowania ścian. Celem jest wzmocnienie podłoża przed nałożeniem farby - ma to szczególne znaczenie jeśli powierzchnia ściany jest nierówna bądź chropowata. Z gruntowania ściany można zrezygnować, kiedy jej powierzchnia jest równa i stabilna - wówczas wystarczy nałożyć farbę podkładową i można rozpoczynać malowanie pokoju.

Krok piąty - malowanie

Kiedy zabezpieczymy pokój folią, przygotowujemy powierzchnię ścian, a także wybierzemy farbę do pokoju możemy przystąpić do malowania. Nie jest to zadanie trudne, ale wymaga posiadania odpowiedniej techniki, by pomalowana powierzchnia wyglądała estetycznie. Nakładanie farby rozpoczynamy od malowania narożników ścian oraz miejsc przy suficie i listwach podłogowych - do tego zadania konieczne będzie użycie wałka kątowego.

Podczas malowania największej powierzchni ściany należy pamiętać, żeby nabierać na wałek obfite ilości farby, a następnie przesuwać go od góry do dołu. Kolejna warstwa farby powinna nachodzić na poprzedni pasek, tak by nie powstawały prześwity. Nie należy przy tym przesadnie dociskać wałka do powierzchni ściany, żeby nie powstawały kleksy.

Malowanie pokoju - zrób to sam!

Jak widać samodzielne pomalowanie ścian pokoju nie jest zadaniem trudnym - wystarczy trzymać się kilku zasad. Konieczny będzie również zakup kilku akcesoriów: wałka do malowania, farby, taśmy malarskie, folii ochronnych oraz pędzli.  Wykonanie tej czynności samodzielnie pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy, które można dużo lepiej spożytkować, a przy tym dostarczy sporo zabawy.

Coraz większą popularnością cieszy się również wykańczanie ścian przy pomocy betonu architektonicznego, tynków wewnętrznych lub kamienia dekoracyjnego. Ich zastosowanie znacząco skraca czas, który należy poświęcić na remont lub wykończenie mieszkania.