Budowa fundamentów
Budowa fundamentów domu jednorodzinnego – rozwiązania
Fundament to najważniejsza, z punktu widzenia bezpieczeństwa i t...
Czytaj dalejFundamenty to kluczowy element konstrukcyjny budynku decydujący o jego trwałości, komforcie i bezpieczeństwie użytkowania. Rodzaj i parametry fundamentu pod dom jednorodzinny określa dokumentacja techniczna, jednak za zgodą projektanta możliwe są zmiany w sposobie i technologii budowy fundamentów. Zgodnie z art. 36 ustawy Prawo Budowlane stanowi, że zmiany konstrukcyjne i szczegóły rozwiązań technicznych nie stanowią istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu, zatem nie ma potrzeby zmiany decyzji zatwierdzającej budowę. Zatem przy takich zmianach nie ma konieczności starania o nowe pozwolenie na budowę. W związku z tym warto poznać korzyści płynące z różnych rozwiązań budowy fundamentów.
Na to jaki będzie koszt wykonania fundamentów pod określony budynek oprócz jego kubatury i rozwiązań architektonicznych mają przede wszystkim wpływ parametry gruntu, na którym chcemy postawić dom oraz poziom wód gruntowych. O wartości działki decyduje nie tylko dogodna lokalizacja, atrakcyjna okolica, bezproblemowy dojazd, sieć uzbrojenia podziemnego, ale koszty zrealizowania inwestycji. Badanie geotechniczne gruntu budowlanego nie jest wymagane prawem, ale warto je zrobić przed zakupem działki. Badanie zwykle polega na wykonaniu czterech odwiertów geologicznych na głębokość trzech metrów i pozwala stwierdzić czy warunki gruntowo–wodne gwarantują relatywnie niski koszt wykonania etapu zerowego budowy. Koszt badania waha się od 1000 do 1500 PLN. Nie należy się kierować tym, że na sąsiednich działkach są dogodne warunki do posadowienia budynku. Na działce, która chcemy kupić mogły być dawniej stawy, glinianki, czy pozyskiwano tam piasek lub żwir, a otwory w ziemi zostały zasypane gruntem nie nadającym się pod budowę lub odpadami, czy gruzem. Koszt posadowienia domu na niepewnym gruncie może być od kilkunastu od kilkudziesięciu tysięcy wyższy od tego na gruncie stabilnym i pewnym.
Do posadowienia domów jednorodzinnych wybiera się najczęściej ławy i ściany fundamentowe, jednak coraz więcej inwestorów przekonuje się do technologii płyt fundamentowych. Rolą fundamentu jest bezpieczne przenoszenie ciężaru budynku oraz zapewnienie równomiernego osiadania budowli w gruncie.
Ława fundamentowa zwana fundamentem tradycyjnym to najczęściej element konstrukcji budynku wykonany z betonu zbrojonego prętami stalowymi umieszczony pod ścianami nośnymi budynku. Ława posadowiona jest poniżej poziomu gruntu (od 0,8 do 1,4 m). Na ławie fundamentowej stawia się ściany fundamentowe, a na nich ściany nośne budynku. Ławy fundamentowe wykonuje się pod budynkami o prostej konstrukcji i na gruncie o dobrej nośności.
Płyta fundamentowa to element żelbetowy umieszczony pod całą powierzchnią budynku. Płyta osadzana jest płyciej niż ławy fundamentowe, na głębokości 50 cm poniżej grunt i jest jednoczenie posadzką kondygnacji budynku. Płytę fundamentową powinno się stosować pod budynkami o skomplikowanej kubaturze i na niepewnych gruntach.
Korzyści wynikające z przyjęcia określonego rozwiązania w zakresie budowy są uzależnione od warunków gruntowych i wodnych na działce, a także z zastosowania rozwiązań konstrukcyjnych budynku. W określonych warunkach ława fundamentowa wystarczającym rozwiązaniem, a w innym przypadku trzeba zastosować płytę fundamentową. Przy jednym rozwiązań tańsza będzie łatwa, a przy innym płyta fundamentowa. Priorytetem jest stabilność i trwałość budynku, co gwarantuje komfort i bezpieczeństwo użytkowania.
Budowa fundamentów
Fundament to najważniejsza, z punktu widzenia bezpieczeństwa i t...
Czytaj dalejBudowa fundamentów
Fundament stanowi najważniejszy element konstrukcyjny każdego b...
Czytaj dalejBudowa fundamentów
Budowa domu to proces wieloetapowy i długotrwały, który pod względem w...
Czytaj dalejBudowa fundamentów
Fundament to element konstrukcyjny budynku, który przenosi wszelkie ...
Czytaj dalejZnajdź sklep w swojej okolicy
Technologia idzie do przodu. Pamiętaj, że aktualizacja przeglądarki jest niezbędna do bezpiecznego korzystania z Internetu. By zapewnić Ci najlepsze wrażenia z użytkowania z serwisu budio.pl, zalecamy pobranie jednej z poniższych przeglądarek.