Fundamenty – korzyści z zastosowania różnych rozwiązań i technologii

Artykuł przeczytasz w 4 min
Budowa fundamentów

Fundamenty to kluczowy element konstrukcyjny budynku decydujący o jego trwałości, komforcie i bezpieczeństwie użytkowania. Rodzaj i parametry fundamentu pod dom jednorodzinny określa dokumentacja techniczna, jednak za zgodą projektanta możliwe są zmiany w sposobie i technologii budowy fundamentów.  Zgodnie z art. 36 ustawy Prawo Budowlane stanowi, że zmiany konstrukcyjne i szczegóły rozwiązań technicznych nie stanowią istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu, zatem nie ma potrzeby zmiany decyzji zatwierdzającej budowę. Zatem przy takich zmianach nie ma konieczności starania o nowe pozwolenie na budowę. W związku z tym warto poznać korzyści płynące z różnych rozwiązań budowy fundamentów.

Korzyści z badania geotechnicznego działki budowlanej przed jej zakupem

Na to jaki będzie koszt wykonania fundamentów pod określony budynek oprócz jego kubatury i rozwiązań architektonicznych mają przede wszystkim wpływ parametry gruntu, na którym chcemy postawić dom oraz poziom wód gruntowych. O wartości działki decyduje nie tylko dogodna lokalizacja, atrakcyjna okolica, bezproblemowy dojazd, sieć uzbrojenia podziemnego, ale koszty zrealizowania inwestycji. Badanie geotechniczne gruntu budowlanego nie jest wymagane prawem, ale warto je zrobić przed zakupem działki. Badanie zwykle polega na wykonaniu czterech odwiertów geologicznych na głębokość trzech metrów i pozwala stwierdzić czy warunki gruntowo–wodne gwarantują relatywnie niski koszt wykonania etapu zerowego budowy. Koszt badania waha się od 1000 do 1500 PLN. Nie należy się kierować tym, że na sąsiednich działkach są dogodne warunki do posadowienia budynku. Na działce, która chcemy kupić mogły być dawniej stawy, glinianki, czy pozyskiwano tam piasek lub żwir, a otwory w ziemi zostały zasypane gruntem nie nadającym się pod budowę lub odpadami, czy gruzem. Koszt posadowienia domu na niepewnym gruncie może być od kilkunastu od kilkudziesięciu tysięcy wyższy od tego na gruncie stabilnym i pewnym. 

Korzyści z zastosowania wybranej technologii i konstrukcji budowy fundamentów

Do posadowienia domów jednorodzinnych wybiera się najczęściej ławy i ściany fundamentowe, jednak coraz więcej inwestorów przekonuje się do technologii płyt fundamentowych. Rolą fundamentu jest bezpieczne przenoszenie ciężaru budynku oraz zapewnienie równomiernego osiadania budowli w gruncie.

Ława fundamentowa zwana fundamentem tradycyjnym to najczęściej element konstrukcji budynku wykonany z betonu zbrojonego prętami stalowymi umieszczony pod ścianami nośnymi budynku. Ława posadowiona jest poniżej poziomu gruntu (od 0,8 do 1,4 m). Na ławie fundamentowej stawia się ściany fundamentowe, a na nich ściany nośne budynku. Ławy fundamentowe wykonuje się pod budynkami o prostej konstrukcji i na gruncie o dobrej nośności.

Płyta fundamentowa to element żelbetowy umieszczony pod całą powierzchnią budynku. Płyta osadzana jest płyciej niż ławy fundamentowe, na głębokości 50 cm poniżej grunt i jest jednoczenie posadzką kondygnacji budynku. Płytę fundamentową powinno się stosować pod budynkami o skomplikowanej kubaturze i na niepewnych gruntach.


4 korzyści z zastosowania jako fundamentu budynku ławy fundamentowej


  1. Duża wiedza wykonawców na temat budowy ław fundamentowych - ławy fundamentowe, to rozwiązanie umieszczone w większości nowych projektów budowlanych oraz powszechnie stosowane na budowach, zatem łatwo o fachowców, którzy znają tą technologię i wykonają pracę poprawnie oraz ustrzegą się licznych błędów.
  2. Technologia odpowiadająca na zapotrzebowanie obecnego rynku budowlanego - większość obecnie budowanych domków jednorodzinnych, to obiekty o prostej bryle i ława bez obaw może być w nich stosowana, jeżeli budujemy na odpowiednich gruntach budowlanych, a te w Polsce występują najczęściej.
  3. Najtańsze i najlepsze rozwiązania do posadowienia budynku z częściowym podpiwniczeniem – dzięki technologii schodkowej ławy fundamentowe można stosować do posadowienia domu z częściowym podpiwniczeniem. Jest to też idealne rozwiązanie dla domów stawianych na pochylonych działkach.
  4. Możliwość zmniejszenia kosztów robocizny przy budowie domu w systemie gospodarczym - technologia budowy ław fundamentowych jest znacznie mniej skomplikowana niż w przypadku płyty fundamentowej i inwestor może wykonać więcej prac samodzielnie, co obniży koszty wykonania fundamentów.

7 korzyści z zastosowania jako fundamentu budynku płyty fundamentowej.

  1. Znaczne skrócenie czasu budowy fundamentów pod dom - przybliżony czas realizacji płyty fundamentowej nie powinien przekroczyć jednego tygodnia. Jeśli prace będą powierzone doświadczonej ekipie, to czas może się skrócić od trzech do czterech dni (większość czasu zajmie zbrojenie płyty, ułożenie instalacji i wylanie betonu). Wykonanie stanu zerowego przy zastosowaniu ław fundamentowych, to okres około miesiąca.
  2. Przeznaczona do posadowienia domu na wszystkich rodzajach gruntów budowlanych. Płytę fundamentową możemy stosować zarówno na gruntach gruncie stabilnym zamiast ław fundamentowych, jak i na trudnym podłożu.
  3. Dobre rozwiązania przy wysokim stanie wód gruntowych na działce - dzięki temu, że podstawa płyty fundamentowej nie musi być posadowiona się poniżej poziomu przemarzania gruntu (od 80 do 140 cm w zależności od regionu kraju), to wysoki poziom wody gruntowej bardzo rzadko może zagrozić całej konstrukcji. Łatwiej także zaizolować przed wilgocią płytę niż ławę fundamentową.
  4. Wyeliminowanie mostków termicznych na styku budynku z gruntem - ciągła płaszczyzna izolacji termicznej ułożona pod płytą fundamentową, pozwala bardzo szczelnie zabezpieczyć budynek przed stratami ciepła. Daj to duże korzyści wynikające z mniejszych rachunków za ogrzewanie budynku.
  5. Brak pęknięć i rys na konstrukcji budynku w czasie eksploatacji. Każda budowla wskutek dużego nacisku osiada w gruncie, a rolą fundamentów jest, aby odbywało się równomiernie. Płyta fundamentowa znajduje się pod całą powierzchnią budynku i zapewnia to równomierne osiadanie domu.
  6. Najtańsze rozwiązanie do posadowienia budynków o skomplikowanej bryle – dzięki temu, że płyta fundamentowa znajduje się pod całą powierzchnią budynku to będzie to tańsze rozwiązanie dla budynków skomplikowanych architektonicznie (więcej ścian konstrukcyjnych) niż zastosowanie wzmocnionej ławy fundamentowej.
  7. Łatwość zachowania ciągłości izolacji przeciwwilgociowej – dzięki połączenia pionowego poziomego hydroizolacji fundamentów łatwo zachować jej ciągłość w obrębie fundamentów.


Korzyści wynikające z przyjęcia określonego rozwiązania w zakresie budowy są uzależnione od warunków gruntowych i wodnych na działce, a także z zastosowania rozwiązań konstrukcyjnych budynku. W określonych warunkach ława fundamentowa wystarczającym rozwiązaniem, a w innym przypadku trzeba zastosować płytę fundamentową. Przy jednym rozwiązań tańsza będzie łatwa, a przy innym płyta fundamentowa. Priorytetem jest stabilność i trwałość budynku, co gwarantuje komfort i bezpieczeństwo użytkowania. 


Twoja wersja przeglądarki nie jest dalej wspierana :(

Technologia idzie do przodu. Pamiętaj, że aktualizacja przeglądarki jest niezbędna do bezpiecznego korzystania z Internetu. By zapewnić Ci najlepsze wrażenia z użytkowania z serwisu budio.pl, zalecamy pobranie jednej z poniższych przeglądarek.