Budowa ścian
Budowa ścian - najpopularniejsze rozwiązania
Ściany zewnętrzne, ściany wewnętrzne, ścianki działowe... Każda z wymi...
Czytaj dalejMurarze od zawsze trudnili się profesją niełatwą. Współcześnie, mimo istnienia zaawansowanych technologii, wznoszenie ścian budynków wciąż nie należy do banalnych i potrafi generować mnóstwo budowlanych pomyłek. Jeśli zatem jesteś ciekaw, jakich błędów nie popełniać, zapraszamy do lektury poniższego artykułu! Znajdziesz w nim zarówno najczęstsze murarskie wpadki dotyczące budowania ścian. Zaczynamy!
13 najpopularniejszych błędów:
1. Niewłaściwa izolacja ścian
Zdarza się, że niektórzy zapominają o izolacji poziomej ścian bądź wykonują ją niepoprawnie. Wznosząc dom słuchaj zatem fachowców! Zarówno ściany wewnętrzne, jak i zewnętrzne muszą być oddzielone od ław oraz ścian fundamentowych specjalną, poziomą folią izolacyjną. Pamiętaj, aby folia była szersza aniżeli grubość elementów murowych. Dzięki temu możesz ją połączyć z izolacją poziomą budynku.
Polecane produkty
2. Grubość elementów murowych przekraczająca szerokość ściany fundamentowej
Sytuacja ta zdarza się najczęściej wtedy, kiedy we własnym zakresie dokonujemy zmiany grubości muru, po to, aby uzyskać lepszy współczynnik izolacyjności ścian. Takie działanie może skutkować również spękaniem muru, jeżeli użyty produkt charakteryzuje się mniejszą wytrzymałością na ściskanie. Oprócz tego ucierpieć może na tym izolacyjność akustyczna. Pamiętaj zatem, aby wszystkie zmiany konstrukcyjne na budowie, zawsze konsultować z projektantem i uzgadniać z kierownikiem budowy.
3. Niewłaściwe układanie elementów murowych
Oto jeden z najczęściej popełnianych błędów, któremu jednak z łatwością można zapobiec. Wystarczy, że zatroszczysz się o to, aby pionowe łączenia były przesunięte o co najmniej 5-6 cm.
4. Źle dobrana zaprawa murarska
Pamiętaj, że zaprawa musi pochwalić się klasą wytrzymałości oraz parametrem przyczepności zgodnymi z projektem budowlanym! Jeżeli tak się nie stanie, zaprawa może odspajać się od bloczków murowych. To nieprawda, że zaprawa o wyższej wytrzymałości na ściskanie jest lepsza. Nawet najbardziej wytrzymały produkt podczas wysychania może powodować popękanie bloczków oraz osłabienie stabilności i wytrzymałości ścian. W przypadku zapraw cienkowarstwowych nie wolno zatem przekraczać grubości podanej przez producenta. W przypadku ścian jednowarstwowych z kolei, na grubą spoinę warto zastosować zaprawę murarską termoizolacyjną, po to, aby współczynnik przewodzenia ciepła bloczków murowych i spoin był taki sam. Wówczas uda Ci się uniknąć zmory każdego murarza - mostków termicznych.
Polecane produkty
5. Stosowanie różnych surowców oraz materiałów uszkodzonych podczas budowy
Wybór elementów murowych powstałych z różnych surowców to budowlane faux-pas, które może prowadzić do pękania ścian. Jeżeli zatem sądzisz, że kupno materiałów w niskiej cenie, ale z innego surowca Ci się opłaci, jesteś w błędzie! Podobnie zresztą sprawy mają się z produktami uszkodzonymi - spękane, przecenione elementy murowe będą miały negatywny wpływ na kondycję konstrukcji budynku.
6. Brak odpowiedniego wzmocnienia ścian... ...lub jego niewłaściwe wykonanie!
Zatroszcz się, aby parametry zbrojenia ścian były zgodne z projektem budowlanym. Pręty nie powinny być ułożone bezpośrednio na murze, ale na podkładkach dystansowych, w sposób, który zapewni im otulinę z betonu. Oprócz tego należy je łączyć na odpowiedni zakład, a nie na tzw. styk. Musisz wiedzieć, że nieprofesjonalnie wykonane zbrojenie ścian będzie osłabiać ich wytrzymałość konstrukcyjną.
Polecane produkty
7. Zbyt krótkie nadproża nad otworami ściennymi
Jak radzą fachowcy: nadproża powinny być co najmniej 40-50 cm dłuższe aniżeli szerokość otworu. Ich niewłaściwa długość może być powodem pękania ściany, a w skrajnym przypadku... nawet katastrofy budowlanej!
Polecane produkty
8. Brak docieplenia żelbetowych nadproży w ścianach jednowarstwowych
Brzmi skomplikowanie? Spieszymy z wyjaśnieniem! Jeżeli używasz nadproży z betonu zbrojonego w murach jednowarstwowych, to powinny być one, po pierwsze: wsunięte w stosunku od lica ściany i - po drugie - ocieplone odpowiednim materiałem izolacyjnym. W takim wypadku być może warto pokusić się o nadproża systemowe, polecane przez producentów. Wprawdzie są droższe, ale doskonale izolują i wykluczają pojawienie się mostków termicznych.
9. Brak zbrojenia pod otworami okiennymi
Zbrojenia w tych miejscach zalecane są w szczególności w kontekście ścian wykonanych z betonu komórkowego, a także w murach osłonowych wzniesionych z cegły klinkierowej.
10. Niewłaściwe połączenia ścian a nawet ich brak!
Zadbaj zatem o to, aby ściany wewnętrzne były zawsze połączone za pomocą metalowych kotew, w co trzeciej warstwie. Taki zabieg zapobiegnie zarysowaniu ścian.
11. Niezabezpieczenie niewykończonych ścian przed opadami atmosferycznymi
Niby banał, a jednak się zdarza! Pamiętaj zatem, aby zawsze starannie zabezpieczyć ściany przed deszczem. W przeciwnym razie nastąpi zawilgotnienie muru, co może skutkować mniejszą izolacyjnością oraz zagrzybieniem ścian. Oprócz tego zawsze dbaj o bezpieczeństwo i odpowiednie przechowywanie elementów murowych na placu budowy.
12. Zły dobór narzędzi murarskich i niefachowe obchodzenie się z materiałami
Problem dotyczy zwłaszcza kruchego betonu komórkowego. Podczas prac należy go przenosić bardzo ostrożnie. Jeśli docinanie, to tylko odpowiednią piłą i przy użyciu przymiarów kątowych! Oprócz tego, do ich wygładzania należy używać struga i pacy z papierem ściernym o odpowiedniej gramaturze. Podobnie, nie możesz pozwolić sobie na korygowanie murowych bloczków młotkiem stalowym. W tym przypadku sprawdzi się jedynie młotek gumowy.
13. Złe połączenie ścianki działowej ze stropem
W żargonie budowlanym mówi się, że nie wolno łączyć ścianki działowej ze stropem “na sztywno”, czyli za pomocą zaprawy murarskiej. Prawidłowym działaniem jest zastosowanie wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej. Zapobiega to zarysowaniu ścian podczas naturalnego procesu osiadania budowli.
Za Tobą 13 podpunktów, które, mamy nadzieję, rozwiały większość Twoich wątpliwości związanych z budowaniem ścian. Dzięki nim masz szansę uniknąć poważnych błędów, które czasem okazują się fatalne w skutkach - zarówno dla Twojego portfela, jak i powodzenia całej budowy!
Budowa ścian
Ściany zewnętrzne, ściany wewnętrzne, ścianki działowe... Każda z wymi...
Czytaj dalejBudowa ścian
Budowa domu wiąże się z wyborem materiałów, z jakich powstaną ściany z...
Czytaj dalejBudowa ścian
Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najczęściej powielanych faktów ...
Czytaj dalejBudowa ścian
Na rynku dostępnych jest kilka metod budowy ścian, a każda z nich ma s...
Czytaj dalejZnajdź sklep w swojej okolicy
Dostarczymy większe zamówienia na miejsce Twojej inwestycji.
Dobierzemy odpowiednie produkty, policzymy zapotrzebowanie i wycenimy realizację.
Przygotujemy wizualizację Twojej elewacji.
Współpracujemy z solidnymi wykonawcami, którzy zrealizują Twoje zlecenia.
Odwiedzimy Twoją budowę i udzielimy wsparcia na miejscu.
Dzięki mieszalnikowi farb i tynków przygotujemy dla Ciebie każdy kolor.
Technologia idzie do przodu. Pamiętaj, że aktualizacja przeglądarki jest niezbędna do bezpiecznego korzystania z Internetu. By zapewnić Ci najlepsze wrażenia z użytkowania z serwisu budio.pl, zalecamy pobranie jednej z poniższych przeglądarek.