Po co w ogóle malować ściany? Poznaj korzyści płynące z tego rozwiązania

Artykuł przeczytasz w 3 min
Malowanie ścian

Sposób wykończenia powierzchni ścian, poprzez nadanie im koloru jest znany ludzkości od zarania dziejów, a pierwsze farby do tego przeznaczone były przygotowywane przez malarzy obrazów. Do ich wytworzenia używano między innymi szkodliwych dla zdrowia ołowiu, arszeniku i cynobru, a dla uzyskania pożądanego efektu na ścianie, wymagane było nałożenie kilku grubych warstw farby. Całe szczęście z biegiem lat zmianom uległy nie tylko receptury, surowce i technologie, z jakich wytwarzane są obecnie farby, ale też narzędzia i techniki ich nakładania.

Farba składa się z substancji barwiących (zwykle pigmentów) oraz substancji dodatkowych, takich jak spoiwa, wypełniacze, rozcieńczalniki oraz różnego rodzaju uszlachetniacze, które mają na celu wzmocnienie właściwości farby. Rewolucja w wytwarzaniu pigmentów organicznych i nieorganicznych oraz dodatków uszlachetniających przyczyniła się do znacznego rozszerzenia gamy kolorystycznej farb, a także do poprawy ich trwałości, przyczepności i sposobu aplikacji na ścianę. Dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie? Przedstawiamy odpowiedzi:

  1. Malowanie nie jest trudne

    Nałożenie farby na odpowiednio przygotowanej powierzchni ściany nie jest niczym skomplikowanym. Oprócz wielu rodzajów pędzli i wałków do różnego rodzaju farb i powierzchni, w hurtowniach i marketach budowlanych dostępne są też taśmy służące do odcinania kolorów, drążki teleskopowe, dzięki którym podczas malowania nie musimy korzystać z drabiny i folie, które pozwalają nam na zabezpieczenie podłóg i wyposażenia przed zabrudzeniem. Zakup odpowiednich narzędzi i zabezpieczenie powierzchni to już połowa sukcesu. Teraz wystarczy już tylko zasięgnąć kilku rad lub przeczytać nasz artykuł o najczęściej popełnianych błędach, aby w pełni cieszyć się efektem końcowym z wykonanych prac.

  2. Stosunkowo niski koszt farb w porównaniu z innymi materiałami do wykończenia powierzchni ścian

    Ceny farb w przeliczeniu na m2 są znacznie niższe od cen np. płytek ceramicznych czy, wracających w ostatnich czasach do łask, tapet.

  3. Niski koszt robocizny

    Malowanie jest czynnością na tyle prostą, że z sukcesem można się jej podjąć bez angażowania fachowca. Jeśli jednak zdecydujemy się na skorzystanie z usług profesjonalnego malarza, to koszt robocizny i tak będzie kilkukrotnie mniejszy niż np. koszt kładzenia tapety czy położenia płytek.

  4. Praktycznie nieograniczona kolorystyka farb

    Producenci farb udostępniają naprawdę szeroką paletę barw farb ściennych. Zdarza się jednak, że żaden z gotowych kolorów nie jest tym, czego poszukujemy, dlatego hurtownie współpracujące z budio.pl zostały wyposażone w specjalne mieszalniki, w których farby koloryzuje się nie tylko według receptur udostępnianych przez producentów, ale także według wzorników NCS czy RAL, dzięki czemu możemy przebierać w kilku tysiącach pozycji.

  5. Właściwości dostosowane do rodzaju i charakteru pomieszczeń

    Patrząc z nieco innej perspektyw, kolor farby to jedynie szczegół. Dobierając go do konkretnych pomieszczeń, powinniśmy zwrócić uwagę np. na to, jak skutecznie dana farba będzie chronić ściany przed wilgocią oraz na to, czy będzie odporna na zabrudzenia, zmywanie, ścieranie i ewentualne uszkodzenia mechaniczne. I tak na przykład do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności (kuchnie, łazienki czy pralnie) zdecydowanie lepiej wybrać farbę lateksową, która jest odporna na wilgoć, pleśń i grzyby, z kolei do pokoju dziecięcego czy przedpokoju farbę ceramiczną, która jest odporna na ścieranie (nawet detergentami), co pozwala na pozbycie się trudnych plam oraz zabrudzeń. Do pozostałych pomieszczeń i na sufity dobrze sprawdzi się zwykła farba akrylowa.

  6. Farby przeznaczone do pomieszczeń wewnętrznych są nieszkodliwe dla środowiska i zdrowia człowieka

    W składzie każdej farby zawarte są tzw. lotne związki organiczne, określane skrótem LZO, które w nadmiernej ilości są groźne dla ludzi i środowiska. Największą dawkę LZO zawierają farby produkowane na bazie rozpuszczalników. Te przeznaczone do ścian wewnętrznych zawierają jedynie niewielką ilość rozpuszczalników potrzebnych np. do schnięcia czy utwardzenia powierzchni. Według normy europejskiej dopuszczalna ilość tych związków nie powinna przekraczać 30 g/l, dzięki czemu są one bezpieczne i śmiało możemy je stosować bez obaw o nasze zdrowie.

  7. Łatwość odświeżenia i zmiany koloru ścian

    Z biegiem czasu kolory farb stają się mniej intensywne. Jedni z nas nie będą zwracać na to uwagi, inni mogą chcieć przywrócić barwie dawne nasycenie lub po prostu zmienić kolor wnętrza. W przypadku malowania ścian jest to o tyle proste, że całkiem sprawnie możemy zrobić to samodzielnie. Po oczyszczeniu ściany, uzupełnieniu ubytków i zagruntowaniu, ściana jest gotowa na przyjęcie nowej warstwy farby. W rozwiązaniu tym nakłady pracy i kosztów są znacznie mniejsze w porównaniu chociażby do położenia tapety czy płytek dekoracyjnych.

  8. Farby doskonale komponują się z innymi wyprawami i elementami dekoracyjnymi ścian

    Za względu na niemal nieograniczoną gamę kolorystyczną, farby mogą świetnie współgrać np. z tynkiem cienkowarstwowym, stukiem czy popularną ostatnio imitacją betonu architektonicznego, a także innymi dekoracyjnymi wykończeniami ścian.

Jak widać z pozoru „zwykłe” farby do wnętrz, dają mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Możemy dowolnie łączyć kolory i rodzaje farb na ścianach, a efekt końcowy zależy w dużej mierze od naszej wyobraźni. Odwiedzając nasze partnerskie hurtownie wyposażone w szeroki asortyment, a także mieszalniki farb, możesz być pewien, że znajdziesz kolor, który idealnie wpisze się w Twoje gusta. Nie zastanawiaj się dłużej i już dziś skorzystaj z naszej wyszukiwarki, w której znajdziesz doskonale zaopatrzone hurtownie budowlane w Twojej okolicy.

Twoja wersja przeglądarki nie jest dalej wspierana :(

Technologia idzie do przodu. Pamiętaj, że aktualizacja przeglądarki jest niezbędna do bezpiecznego korzystania z Internetu. By zapewnić Ci najlepsze wrażenia z użytkowania z serwisu budio.pl, zalecamy pobranie jednej z poniższych przeglądarek.