Jaki kolor elewacji wybrać?

Artykuł przeczytasz w 3 min
Ocieplenie i elewacja domu

Podczas wykończenia nowego budynku lub remontu elewacji i ocieplenia domu, staniesz nie tylko przed dylematem dotyczącym wyboru rodzaju izolacji i tynku, ale przede wszystkim przed decyzją związaną z kolorem ścian zewnętrznych. Aspekt postrzegania koloru jest sprawą subiektywną i wiąże się z indywidualnym poczuciem estetyki, jednak musisz wiedzieć, że są kolory, których powinniśmy unikać na naszych elewacjach. W poniższym artykule skupimy się zatem nie tylko na walorach estetycznych, ale także na tym gdzie kupić barwiony tynk i jakimi zasadami kierować się podczas wyboru koloru, żeby cieszyć się trwałą elewacją na lata. 

Profesjonalne, wysokojakościowe produkty najlepiej kupić w hurtowni budowlanej, która jest wyposażona w maszynę barwiącą, czyli tzw. mieszalnik, a także w specjalnie wzorniki kolorystyczne w postaci autentycznych próbek tynku. Warto bowiem pamiętać, że graficzne obrazy koloru widoczne np. w folderach na cennikach są  jedynie zbliżone do rzeczywistego odcienia, jaki finalnie zagości na elewacji. 


Próbki tynku najlepiej oglądać w świetle dziennym, a nie przy oświetleniu sztucznym, ponieważ samo postrzeganie barwy zależy w dużej mierze od rodzaju i natężenia światła. W większości hurtowni możesz poprosić o wykonanie próbki koloru tynku np. na kartonie w formacie A4, co z pewnością ułatwi Ci ostateczny wybór.

Hurtownie posiadają także tzw. wzorniki książkowe z próbkami koloru tynku lub wzorniki listkowe, czyli te wykonane z tworzywa sztucznego, na których prezentuje się konkretną barwę. Taki kolorystyczny szablon najczęściej można wypożyczyć za konkretną kaucją. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju wzorniki są jedynie poglądowe, ponieważ graficzne przedstawienie koloru może nieco różnić się od rzeczywistego odcienia elewacji.

Co istotne, hurtownie oferują kolorystykę opracowaną przez producentów chemii budowlanej oraz barwią tynki według ogólnych systemów barwienia, takich jak np. NCS. Wybór kolorystyki ogranicza zatem tylko Twoja wyobraźnia! Jeśli jednak nie masz konkretnego pomysłu na tonację elewacji, możesz skorzystać z pomocy projektanta, który dysponuje programem do tzw. wizualizacji. Dzięki niemu, na podstawie zdjęć elewacji, może zrobić wirtualną wizualizację.

Wpływ koloru na cenę i trwałość

Warto pamiętać, że cena tynku barwionego zależy nie tylko od producenta i rodzaju pigmentu (organiczny, nieorganiczny), ale przede wszystkim od koloru – im ciemniejszy, tym droższy. Różnice między jasnym kolorem, a ciemnym sięgają nawet do kilkuset procent, dlatego warto poprosić hurtownię o wcześniejszą wycenę, zanim zdecydujesz się na zakup tynku o konkretnej barwie. 

Na trwałość koloru tynku, oprócz rodzaju pigmentu i nasłonecznienia elewacji, ma wpływ jego odcień - im ciemniejszy, tym bardziej się nagrzewa. Na wzornikach kolorów, obok unikatowego numeru barwy, jest zatem podawany stopień odbicia światła, który fachowo nazywany jest współczynnikiem odbicia światła (HBW). Zazwyczaj symbol ten przypomina słoneczko z liczbą określoną w procentach. Barwa biała odbija światło w 100%, natomiast barwa czarna pochłania je, przez co elewacja znacznie się nagrzewa. Ogólnie rzecz biorąc, nie zaleca się barwienia elewacji na kolory poniżej 20 HBW. Oznacza to więc, że ciemne kolory szybciej tracą intensywność barwy. Co więcej, na skutek działań termicznych może dojść do naprężeń i uszkodzenia powierzchni elewacji.

Wracając jednak do wcześniej wspomnianych mieszalników: tynk warto kupić w hurtowni, w której baza tynku jest barwiona według odpowiednio zaprogramowanego dozownika pigmentów. Sam proces produkcji tynku barwionego trwa stosunkowo krótko. Zużycie tynku jest natomiast zależne nie tylko od jego gramatury, ale również od sposobu nakładania (ręczne lub natryskowe) oraz doświadczenia wykonawcy. Sam produkt warto zamawiać z głową: lepiej zamówić kilka opakowań tynku mniej, a kolejno domówić, aby ustrzec się przed kupnem zbyt dużej ilością towaru. Hurtownie z reguły nie przyjmują zabarwionego tynku, dlatego strata jest jak najbardziej realna.

Jak dobrać kolor?

Sam dobór kolorystyki elewacji powinien być uzależniony nie tylko od Twojego gustu, ale również od koloru pokrycia dachowego, konkretnych elementów architektonicznych domu, a także od usytuowania budynku. Dom może się wyróżniać spośród innych, jednak warto zadbać, aby harmonizował z otoczeniem.

Na pierwszy ogień warto wziąć pod uwagę barwę dachu, ponieważ gama kolorystyczna pokryć dachowych, w porównaniu do dostępnych odcieni tynku elewacyjnego, jest bardzo mała. Kolejnym krokiem będzie wybór tynku, na którego barwę należy spojrzeć również przez pryzmat wielkości budynku. W przypadku mniejszego domu warto wybrać jednolity, jasny kolor, który optycznie go powiększy. Jeżeli jednak Twój dom jest obszerny, możesz śmiało eksperymentować z rozmaitymi odcieniami, które podkreślą walory architektoniczne budynku. 

Z punktu widzenia praktycznego, jeśli mieszkasz blisko ulicy, możesz pokusić się o kolory ciemniejsze, które skutecznie ukryją ewentualne zabrudzenia. Tego rodzaju barwy sprawdzą się także w miejscach narażonych na zawilgotnienie. Jak już wiesz, ciemna elewacja nagrzewa się mocniej, dzięki czemu szybciej wysycha i pomaga chronić dom przed glonami i grzybami. Przyjmuje się jednak, że ze względu na intensywne nagrzewanie, kolory bardzo ciemne powinny stanowić nie więcej niż 10% elewacji.

Twoja wersja przeglądarki nie jest dalej wspierana :(

Technologia idzie do przodu. Pamiętaj, że aktualizacja przeglądarki jest niezbędna do bezpiecznego korzystania z Internetu. By zapewnić Ci najlepsze wrażenia z użytkowania z serwisu budio.pl, zalecamy pobranie jednej z poniższych przeglądarek.