Ile kosztuje ocieplenie i elewacja domu?

Artykuł przeczytasz w 3 min

Mówi się, że w wymarzonym domu powinno być ciepło jak w uchu — a wszytko to dzięki właściwie zaprojektowanym ociepleniu i elewacji. Jak bowiem zapewniają doświadczeni eksperci budowlani — na tego rodzaju wykończeniach nigdy nie warto przesadnie oszczędzać! Pamiętaj, że taka inwestycja wiąże się z wyborem rozwiązań, które mają zdawać egzamin przez długie lata. Jak jednak wyglądają dokładne ceny związane z ociepleniem i elewacją domu? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Cena ocieplenia i elewacji cenie nierówna

Zanim zaczniesz liczyć, pamiętaj, że na ostateczną cenę związaną z ociepleniem i elewacją domu zawsze wpływa wiele rozmaitych czynników. Takie koszty związane są nie tylko z rodzajem zastosowanej techniki ociepleniowej, ale również z rozmiarem i kondycją ścian zewnętrznych, grubością ocieplenia, a nawet z regionem, w jakim usytuowana jest nieruchomość! Pamiętaj bowiem, że ceny usług ekipy remontowo-budowlanej mogą znacznie różnić się ze względu na konkretne województwo. Przechodząc jednak do meritum: naszym zamysłem było uśrednienie wszystkich cen i usług, tak, aby móc stworzyć orientacyjny cennik towarzyszący projektowaniu ocieplenia i elewacji domu. Zakładamy zatem, że nasz budynek ma 150 m2 powierzchni ścian zewnętrznych, które nie wymagają uprzedniego remontu. Zaczynamy!

Koszt ocieplenia domu styropianem — krok po korku

Na pierwszy ogień weźmiemy najbardziej popularny materiał ociepleniowy — styropian. Przyjmując, że dobry jakościowo biały styropian o grubości 10-12 cm kosztuje około 20 złotych za metr kwadratowy, za ocieplenie budynku liczącego sobie 150 m2 ścian zewnętrznych, uzyskasz kwotę 3000 złotych. Oprócz tego należy doliczyć zaprawę klejącą, za którą będziesz musiał zapłacić około 800 złotych. A zatem całościowy koszt styropianu i zaprawy wyniesie około 3800 złotych. Jeżeli chcesz przeanalizować koszty ocieplenia styropianem grafitowym bądź typu „dalmatyńczyk” zapraszamy Cię do przeczytania artykułu o najpopularniejszych sposobach ocieplania domu.

Kolejny punkt to koszt siatki z włókna szklanego oraz kleju do jej zatopienia. I tak, za niezbędną ilość siatki elewacyjnej dla powierzchni 150 m2 zapłacisz około 500 złotych, natomiast za klej do zatapiania siatki około 900 złotych. Wspólny koszt wyżej wymienionych produktów to zatem około 1400 złotych.

Następny etap kosztorysu dotyczy wyboru tynku zewnętrznego. W tym miejscu musisz zastanowić się, jaki rodzaj produktu będzie najlepszy w kontekście Twojego domu. Najtańszy okazuje się tynk mineralny, który kosztuje około 2 złote za kilogram. Tuż po nim plasuje się tynk akrylowy, którego cena to zazwyczaj około 6-8 złotych za kilogram, tynk silikatowy z kolei to 7-12 złotych, zaś silikonowy, 9-15 złotych za kilogram. Podsumowując zatem, otynkowanie ścian o łącznej powierzchni 150 m2, w zależności od regionu, gramatury i koloru tynku będzie Cię kosztowało:

  • Tynkiem mineralnym - 700 złotych
  • Tynkiem akrylowym - 2400 złotych
  • Tynkiem silikatowym - 3000 złotych
  • Tynkiem - silikonowym - 3500 złotych

Wszelkie kwestie wyboru materiałów masz już za sobą. Teraz należy wziąć pod uwagę koszty robocizny. W przypadku ocieplenia domu styropianem taki koszt może wynieść około 60 złotych za m2 co daje łączną kwotę około 8000 złotych. Reasumując zatem: łączny koszt ocieplenia elewacji styropianem, liczącej sobie 150 m2, wraz ze wszystkimi uwzględnionymi materiałami, może wahać się w przedziale od 14000 do 17000 złotych.

Koszt elewacji domu ocieplonego wełną mineralną

Ocieplanie domu wełną mineralną stało się w ostatnich czasach jeszcze bardziej popularne. A wszystko dzięki jej doskonałym właściwościom izolacyjnym i ognioodpornym. Jak jednak zaznaczają eksperci budowlani, na rynku można spotkać dwa rodzaje wełny mineralnej, które nieznacznie różnią się pomiędzy sobą ceną i właściwościami. Wybierać zatem możesz wśród wełny mineralnej skalnej oraz wełny mineralnej szklanej. I tak, koszt zakupu wełny skalnej na powierzchnię ścian 150 m2 o grubości 10 cm, której współczynnik lambda wynosi 0,036 W/mk w zależności od regionu wyniesie około 2300 zł. Z kolei koszt zakupu wełny szklanej na powierzchnię ścian 150 m2 o grubości 10 cm, której współczynnik lambda wynosi 0,035 W/mk w zależności od regionu będzie się plasował na wysokości 2400 zł.

Pamiętaj, że w przypadku wełny mineralnej musisz również liczyć się z dodatkowymi kosztami, takimi jak zaprawa klejąca, siatki i kleje. Oprócz tego konieczny będzie wybór tynku. W tym kontekście bardzo ważne jest, aby pamiętać, że na wełnę mineralną nadają się tynki mineralne, silikonowe i silikatowe - nie należy natomiast stosować niskoparoprzepuszczalnych tynków akrylowych.

Nieznacznie droższa będzie również robocizna, ponieważ za wykonanie elewacji z ociepleniem z wełny mineralnej zapłacisz w sumie około 70 zł/m2. Reasumując zatem ponownie: łączny koszt ocieplenia elewacji wełna, liczącej sobie 150 m2, wraz ze wszystkimi uwzględnionymi materiałami, może wahać się w przedziale od 16000 do 17000 złotych.

Pamiętaj, że każdy projekt domu jest inny. Inne pozostają również ceny materiałów ze względu na region oraz Twoje wybory względem ich rodzaju i jakości. Nasze wyliczenia pozostają zatem orientacyjne, jednak wciąż pozwalają zdobyć pewien ogląd na rynek budowlany i kosztorys wykonywanych prac. Planując ocieplenie i elewację domu możesz posiłkować się specjalnymi wirtualnymi kalkulatorami, które pozwolą Ci na jak najbardziej szczegółowe oszacowanie planowanych wydatków. Życzymy Ci zatem opłacalnych wyborów i powodzenia podczas wykańczania wymarzonego domu!

Ceny zawarte w artykule są orientacyjnymi cenami brutto, które bazują na deklarowanych zużyciach produktów oraz na średnich cenach rynkowych, na dzień 01.03.2020. Ceny mogą różnić się w zależności od regionu. Wycena tynku oparta została o popularny jasny odcień oraz gramaturę 1,5mm.