Ile kosztuje ocieplenie i zabudowa poddasza?

Artykuł przeczytasz w 2 min
Zabudowa i ocieplenie poddasza

Jeżeli chcesz cieszyć się szczelną i estetyczną zabudową poddasza przez długie lata, nie warto oszczędzać na materiałach i zdecydowanie lepiej wybrać te pochodzące od sprawdzonych producentów. Drugą sprawą jest wybór doświadczonego specjalisty, bowiem to od niego zależeć będzie jakość wykonanej pracy. Na jaki wydatek powinieneś więc się przygotować?

Czym jest sucha zabudowa poddasza?

To system składający się z konstrukcji metalowej oraz okładzin z płyt gipsowo-kartonowych, mocowany do konstrukcji dachu przy pomocy specjalnych uchwytów. Sucha zabudowa to rozwiązanie pozwalające na szybkie i efektowne wykończenie poddasza. Płyty g-k wykonane są z materiału ekologicznego, jakim jest gips, który zapewnia w pomieszczeniu odpowiedni mikroklimat, bowiem reguluje on wilgotność – kiedy jest zbyty wysoka, pochłania ją, z kolei gdy jest zbyt niska – oddaje. Co więcej, płyty gipsowo-kartonowe stanowią dobrą izolację akustyczną oraz skuteczną barierę dla rozprzestrzeniającego się ognia. Ich powierzchnia jest idealnie gładka, co zmniejsza koszty materiałów wykorzystywanych do jej wykończenia.

Co powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie materiałów do wykonania suchej zabudowy poddasza?

Choć w wielu przypadkach o zakupie danego materiału budowlanego przesądza jego niższa cena, to w przypadku produktów przeznaczonych na suchą zabudowę poddasza nie powinniśmy wybierać tych najtańszych. Kluczowa jest tu wysoka jakość. Ważne jest, żeby wszystkie elementy konstrukcji dostarczane były przez jednego producenta, ponieważ daje to gwarancję trwałości zabudowy poddasza i tym samym zapewnia nam bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Jeżeli chodzi o płyty - należy dobrać je odpowiednio do przeznaczenia pomieszczeń i warunków ich użytkowania. Płyty gipsowo-kartonowe zwykłe są przeznaczone do pomieszczeń o wilgotności do 70%, czyli np. pokoje i przedpokoje. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (np. łazienki, kuchnie, pralnie) powinny być zamontowane płyty impregnowane, wodoodporne, oznaczone jako FH2 lub ognio- i wodoodporne, posiadające symbol DFH2. Choć zwykłe płyty g-k skutecznie chronią przed ogniem, to w pomieszczeniach, w których mamy z nim do czynienia – np. kuchnia czy ściana z kominkiem, powinniśmy na okładziny użyć płyt ognioodpornych, oznaczonych symbolem DF. W ofertach producentów możemy znaleźć też całe systemy przeciwpożarowe, składające się z konstrukcji metalowej zawieszonej na odpowiednich uchwytach oraz jednej lub wielu warstw okładzin z płyt g-k. Systemy te stanowią skuteczną barierę, która zapobiega przez określony czas przenoszeniu ognia na drewnianą konstrukcję dachu, co pozwala na bezpieczną ewakuację mieszkańców. Bariera ognioochronna w tym przypadku oznaczona jest parametrem REI – i tak np. REI 15 oznacza skuteczną barierę przez co najmniej 15 minut.

Ile kosztuje sucha zabudowa poddasza? Cennik 2021

Poniżej przedstawiamy orientacyjny koszt towarów oraz robocizny za m2 powierzchni w zależności od parametrów suchej zabudowy:

Koszt materiałów:
  • Zabudowa z pojedynczej okładziny gipsowo-kartonowej zwykłej 12,5 mm na ruszcie metalowym – od 27 do 33 zł
  • Zabudowa z pojedynczej okładziny gipsowo-kartonowej ognioodpornej 12,5 mm REI 15 – od 30 do 34 zł
  • Zabudowa z pojedynczej okładziny gipsowo kartonowej wodoodpornej 12,5 mm – od 32 do 36 zł
  • Zabudowa z podwójnej okładziny gipsowo kartonowej ognioodpornej 12,5 mm REI 30 – od 44 do 48 zł
  • Zabudowa z potrójnej okładziny gipsowo kartonowej ognioodpornej 12,5 mm REI 60 – od 58 do 62 zł
  • Zabudowa z pojedynczej okładziny gipsowo-kartonowej wodo i ognioodpornej 12,5 mm REI 30 – od 48 do 52 zł

Koszt montażu:

  • Koszty montażu systemów suchej zabudowy waha się od 50 do 100 zł.

Podane ceny są wartościami orientacyjnymi i mogą posłużyć do wstępnej kalkulacji środków potrzebnych na zaplanowaną inwestycję. Dokładną wycenę oraz fachowe doradztwo techniczne uzyskasz w hurtowniach sieci budio.pl, z kolei profesjonalne ekipy wykonawcze znajdziesz w naszej wyszukiwarce.

Ceny zawarte w artykule są orientacyjnymi cenami brutto, które bazują na deklarowanych zużyciach produktów oraz na średnich cenach rynkowych, na dzień 01.01.2021. Ceny mogą różnić się w zależności od regionu.

Twoja wersja przeglądarki nie jest dalej wspierana :(

Technologia idzie do przodu. Pamiętaj, że aktualizacja przeglądarki jest niezbędna do bezpiecznego korzystania z Internetu. By zapewnić Ci najlepsze wrażenia z użytkowania z serwisu budio.pl, zalecamy pobranie jednej z poniższych przeglądarek.