Zalety płynące z zastosowania systemu suchej zabudowy na poddaszu

Artykuł przeczytasz w 3 min
Zabudowa i ocieplenie poddasza

Poddasze to część domu, która często przez długie lata pozostaje niewykończona i służy raczej jako magazynek dla rzadko używanych rzeczy. Niekiedy jednak zdarza się tak, że przestrzeń ta zaczyna nam być potrzebna i zaczynamy rozmyślać nad tym, co można z nią zrobić w miarę szybko i niedrogo. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji wydają się być dostępne na rynku systemy suchej zabudowy, które pozwalają m.in. na szybkie i dokładne wykończenie pomieszczenia.

Co to jest sucha zabudowa?

Tradycyjne sposoby budowy polegają na łączeniu elementów murowych za pomocą zaprawy mokrej, czyli takiej, która do połączenia ich potrzebuje wody. System suchej zabudowy polega natomiast na mechanicznym łączeniu elementów za pomocą wkrętów. Najważniejszymi elementami tego systemu są profile stalowe, wieszaki, wkręty oraz płyty - gipsowo-kartonowe, gipsowo-włóknowe oraz cementowo-włóknowe. Najpopularniejsze z nich to zdecydowanie płyty z rdzeniem gipsowym, oklejone papierem, czyli płyty gipsowo-kartonowe opatentowane już w 1889 roku w USA. O ich przewadze nad pozostałymi zdecydowało przede wszystkim to, że są lekkie i łatwe w obróbce oraz montażu. W budownictwie systemy suchej zabudowy wykorzystuje się m.in. do budowy lekkich ścianek działowych, sufitów podwieszanych czy zabudowy poddasza, na którym skupimy się w niniejszym artykule. Poznajmy zatem zalety płynące z zastosowania systemu suchej zabudowy na poddaszu.

  1. Niewielki ciężar elementów systemu suchej zabudowy - płyty na konstrukcji stalowej podwieszane są do drewnianej więźby dachowej, która przenosi również obciążenia związane z pokryciem dachowym. Dodatkowe, niewielkie obciążenie konstrukcji dachu sprawia, że nie ma potrzeby stosowania krokwi i innych elementów o większym przekroju, co znacznie zwiększyłoby koszt więźby dachowej.
  2. Nieograniczone możliwości aranżacyjne – łatwość obróbki profili i płyt g-k sprawia, że możemy dowolnie kształtować powierzchnię na poddaszu, a tym samym spełniać nasze nawet najbardziej śmiałe pomysły aranżacyjne.
  3. Szybkość i łatwość montażu – sucha zabudowa to kompletny system, który jest dość łatwy w montażu, co znacznie skraca czas budowy i remontu.
  4. Wysoka izolacja termiczna pomieszczenia – dzięki rozmaitym wieszakom mocującym konstrukcję suchej zabudowy do więźby dachowej, mamy możliwość zastosowania odpowiedniej grubości materiału izolacyjnego.
  5. Wysoka izolacja akustyczna – dzięki umieszczeniu wełny mineralnej w przestrzeni między okładzinami a pokryciem dachowym odizolujemy się od hałasów dobiegających z zewnątrz. Jest to szczególnie ważne w przypadku gdy pokrycie dachowe wykonane jest z blachy stalowej lub budynek znajduje się w pobliżu hałaśliwej drogi. Co więcej, płyty g-k izolują też ewentualne hałasy pochodzące z wnętrza domu (np. głośna muzyka) i skutecznie tłumią pogłos, z którym najczęściej mamy do czynienia w pustych pomieszczeniach.
  6. Wysokie bezpieczeństwo przeciwpożarowe – gips, stanowiący rdzeń płyty g-k, jest materiałem niepalnym, składającym się z siarczanu wapniowego i wody krystalicznej. Podczas kontaktu z ogniem zawarta w płycie woda nagrzewa się i paruje, co opóźnia rozprzestrzenianie się ognia na drewnianą konstrukcję dachu i zapewnia dodatkowy czas na ewakuację mieszkańców podczas pożaru.
  7. Zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach – gips, z którego wykonane są płyty g-k, jest materiałem higroskopijnym, czyli takim, który dość szybko i skutecznie pochłania nadmiar wilgoci z powietrza po to, żeby oddać go, gdy to staje się suche.
  8. Łatwość wykończenia ścian z suchej zabudowy – powierzchnie z okładzin gipsowo-kartonowych są idealnie gładkie, dzięki czemu nie wymagają dużego nakładu pracy i materiału przy wykończeniu, co znacznie zmniejsza koszty budowy lub remontu.
  9. Bezinwazyjny montaż instalacji na poddaszu – wszystkie przewody i rury instalacyjne są prowadzone w przestrzeniach znajdującymi się pod okładzinami, dzięki czemu nie ma konieczności kucia bruzd i otworów Wszelkiego rodzaju lampy, kratki i wypusty wentylacyjne można z powodzeniem umieszczać w dowolnych miejscach, a ich oprawy mogą być np. ukryte pod powierzchnię ścian.
  10. Przyjazne dla alergików – gładkie powierzchnie płyt nie przyciągają kurzu i drobnoustrojów. Co więcej, nie emitują one do środowiska żadnych substancji uznanych za toksyczne, a poziom PH gipsu jest bardzo zbliżony do poziomu PH ludzkiej skóry.

Podsumowując, systemy suchej zabudowy pozwalają stosunkowo szybko (w porównaniu do innych technologii), uzyskać estetyczny i trwały efekt. Dają praktycznie niezliczone możliwości aranżacyjne. Wysoka izolacja termiczna i akustyczna podnosi jakość użytkowania pomieszczeń, a cecha taka jak ognioodporność podnosi bezpieczeństwo mieszkańców. Te i inne korzyści płynące z zastosowania systemów suchej zabudowy są niezaprzeczalne, jednak, aby móc się nimi w pełni cieszyć, warto postawić na dobrej jakości produkty i profesjonalną ekipę budowlaną. Wszystkie materiały znajdziesz w polecanych przez nas hurtowniach, a najlepsze ekipy w naszej bazie na budio.pl

ul. Szpitalna 37
32-500 Chrzanów Zobacz na mapie
Dzisiaj otwarte: 07:00 - 17:00
Poniedziałek: 07:00 - 17:00
Wtorek: 07:00 - 17:00
Środa: 07:00 - 17:00
Czwartek: 07:00 - 17:00
Piątek: 07:00 - 17:00
Sobota: 07:00 - 13:00
Niedziela: Nieczynne

Twoja wersja przeglądarki nie jest dalej wspierana :(

Technologia idzie do przodu. Pamiętaj, że aktualizacja przeglądarki jest niezbędna do bezpiecznego korzystania z Internetu. By zapewnić Ci najlepsze wrażenia z użytkowania z serwisu budio.pl, zalecamy pobranie jednej z poniższych przeglądarek.